Product features
• Windows 10 Home: Do great things confidently with the familiar feel of Windows – only better.
• 11th Generation Intel® Core™ processor: Brings the perfect combination of features to make you
unstoppable. Get things done fast with high performance, instant responsiveness and best-in-class
connectivity.
• Exceptional experience, anywhere: Intel® Evo™ brings the perfect combination of performance,
responsiveness, battery life and stunning visuals.
• Intel® Iris® Xe graphics: Impressive performance for creating, gaming, and entertainment. A new level of
graphics performance and crisp, stunning visuals – with the convenience of a thin & light laptop.
• FHD IPS touchscreen: Control your entertainment right from the screen and get crystal-clear quality with
178-degree wide-viewing angles.
• Corning® Gorilla® Glass NBT™: Scratch-resistant and stands up to all the daily abuse a touch screen
takes. Help reduce accidental damage with strong, more durable protection than most displays.
• Three-sided micro-edge display: See more of your screen with a 3-sided micro-edge display that
maximizes your viewing area.
• HP Sure View: Simply press F1 to activate the privacy screen, protecting your confidential and private data
from prying eyes. Press again to share your screen with those around you.
| Standing screen display size | 13.3 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Max Screen Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor | 4.7 GHz intel_core_i7_1165g7 |
| RAM | 8 GB SO-DIMM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Average Battery Life (in hours) | 11 Hours |
| Brand | HP |
|---|---|
| Series | Envy x360 |
| Item model number | 13M-BD0023DX |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 |
| Item Weight | 2.86 pounds |
| Product Dimensions | 12.07 x 7.66 x 0.65 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 12.07 x 7.66 x 0.65 inches |
| Color | Pale Gold |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Flash Memory Size | 512 GB |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | AC & Battery |
| Batteries | 1 Lithium Metal batteries required. |







Reviews
There are no reviews yet.